2023-11-29

Karimaty do spania  – co warto o nich wiedzieć?

Karimaty używane są przede wszystkim do spania na biwaku pod namiotem. Karimaty są o wiele lżejsze od tradycyjnego koca, który kiedyś rozkładało się pod śpiworami. Nawet grubsze maty piankowe są bardzo lekkie, a posiadają rewelacyjne właściwości termiczne.

Zalety karimaty do spania

Jedną z najbardziej docenianych zalet karimaty jest jej niewielka waga. Matę można w bardzo łatwy sposób zwinąć i przenieść w inne miejsce. Dlatego jest ona zalecana jako miejsce do spania przede wszystkim dla osób, które dużo się przemieszczają i śpią w różnych lokalizacjach. Karimatę można doczepić do plecaka lub schować pod jego górną klapę. Kolejną zaletą maty piankowej jest łatwość czyszczenia. Karimatę wystarczy wytrzeć mokrą ściereczką lub zanurzyć w wodzie. Pianka bardzo szybko wysycha. Dostępna jest w różnych grubościach i może posiadać kilka warstw. Karimata dobrze izoluje przed chłodem od ziemi.

W jaki sposób karimata do spania zabezpiecza przed zimnem?

Karimaty stworzone zostały z myślą o zwiększeniu komfortu spania dla turystów podczas krótkich biwaków. W ciepłe, letnie noce wystarczy położyć pod śpiworem cienką piankę, która zabezpieczy przed ciągnącym od ziemi chłodem. W zimne noce dobrze jest mieć karimatę pokrytą folią aluminiową. Jej właściwości w znacznym stopniu wpłyną na izolacyjność karimaty. Niektórzy producenci tworzą maty o perforowanych powierzchniach. W zagłębienia dostaje się ogrzane powietrze, które tworzy naturalną ochronę przed przenikającym od ziemi zimnem.

Czy warto inwestować w karimatę składaną?

Od pewnego czasu pojawiają się na rynku piankowe maty składane. Jest to wygodna opcja zwłaszcza dla osób, które decydują się na dłuższy pobyt w jednym miejscu. Karimata składana jest nieco droższa i cięższa od maty rolowanej. Dzięki możliwości złożenia, matę można używać jako wygodne siedzisko lub połączyć siedzenie z oparciem o drzewo lub murek.

Czym różni się karimata od maty samopompującej?

Jednym z ciekawych rozwiązań przeznaczonych do namiotów jest mata samopompująca. Niektórzy uważają, że jest to karimata do spania z Hobby4men w nieco innym wydaniu. Przede wszystkim mata samopompująca jak sama nazwa wskazuje ulega samoczynnemu nadmuchaniu. Wystarczy ją rozłożyć, a specjalne wypełnieni maty zacznie zasysać powietrze z zewnątrz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba nosić w plecaku pompki. Maty są cięższe od tradycyjnych karimat i nieco bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej sprawdzą się podczas spania w namiocie lub w górskich schroniskach.