2023-06-06
światło chemiczne

Świetlik emitujący światło chemiczne to przydatny gadżet turystyczny

Świetlik turystyczny, emitujący światło, to bardzo przydatny gadżet, którego nie może zabraknąć w ekwipunku turysty lub uczestnika wypraw szkół przetrwania. Jest to rodzaj plastikowej, podwójnej rurki, która po załamaniu i zginaniu zaczyna emitować światło chemiczne w zakresie widzialnym, w sposób ciągły, przez określony czas.

Chemiluminescencja w praktycznym zastosowaniu

Zjawisko chemiluminescencji polega na emitowaniu energii, wytworzonej w wyniku reakcji chemicznej, w postaci światła. Proces ten został użyty w świecących pałeczkach typu Glow Stick. Światło chemiczne jest wytwarzane na skutek reakcji chemicznej, która ma miejsce po zmieszaniu się dwóch roztworów. Nieczynny świetlik zawiera w zewnętrznej przestrzeni roztwór chemiczny wraz z barwnikiem a w wewnętrznej, szklanej rurce umieszczony jest nadtlenek wodoru, również w postaci roztworu. W trakcie zgniatania szklana rurka ulega rozbiciu i dwie substancje mieszają się, wyzwalając energię świetlną.

światło chemiczne

Do czego służą świetliki?

Świetliki znajdują swoje zastosowanie jako gadżety emitujące światło chemiczne, bez użycia zewnętrznych źródeł zasilania. W związku z powyższym znajdują zastosowanie jako sygnalizatory świetlne w sytuacjach braku prądu w warunkach polowych. Ze względu na łatwość instalacji, można je mieć założone na ręce lub plecaku. Będą służyły jako oznaczenie miejsc i ludzi na wyprawach trekkingowych lub survivalowych. Sprawdzą się też, jako źródło światła, służące widzeniu bardzo bliskiego celu, czyli na przykład przy czytaniu mapy. Można je znaleźć w sklepie internetowym Hobby4Men.
Są bezpieczne w użyciu oraz odporne na zniszczenie. W kryzysowych sytuacjach mogą uratować życie, dlatego warto je mieć przy sobie na wyprawie.