2021-10-22

Airsoft Guns – jaki celownik kolimatorowy do repliki JG094 T3 SAS?

Przy tuningu broni i replik kolimatory są jednym z ostatnich elementów, które są montowane. Aby zwiększyć zasięg i celność broni w pierwszej kolejności ważniejszą rolę i lepsze efekty zapewniają inne akcesoria jak silniejsza sprężyna, bardziej wydajny system hop up, modyfikacje lufy (ciaśniejsza lub dłuższa) czy lepsze kulki.

Użyteczność kolimatorów

Używanie kolimatorów wiąże się z pewnym kompromisem, który niesie za sobą konkretne wady i zalety:

  • zapewniają szybkie i celne złożenie się do strzału bez konieczności zgrywania ze sobą przyrządów celowniczych,
  • umożliwiają bardziej efektywny ostrzał z dalszych dystansów,
  • duży wybór kolimatorów (zamknięte, otwarte) oraz systemów montażu na szynach,
  • bardziej upodabniają broń do prawdziwej,
  • kolimatory zabudowane tubusem na ogół ograniczają pole widzenia,
  • mogą zwiększać wagę.

Replika JG094 T3 SAS

Ten karabinek jest repliką broni Heckler & Koch G3 brytyjskiej jednostki Special Air Service. Jest jednym z częstszych wyborów głównie przez początkujących airsoftowców. W miarę pewna konstrukcja, duży wybór części i akcesoriów różnych producentów oraz gotowa broń, której można używać po wyjęciu z pudełka. W zestawach często można spotkać akumulator, ładowarkę i zapas kulek. Jaki więc celownik kolimatorowy można zamontować?

Celownik kolimatorowy 1×35

Jeden z tańszych kolimatorów made in China. Za stosunkowo nieduże pieniądze dostaje się całkiem solidną konstrukcję, pełną regulację i łatwość użycia. Pięć stopni regulacji jasności oraz 2 kolory podświetlenia punktu. Jednak waży niemało, bo 200 gram, co przy wadze samej broni ok. 2,8 kg już jest sporo.

Celownik kolimatorowy Tactical 4 Reticle Sight mod. 2 czarny PCS

Pół półki wyżej, ale nadal jest to chińska produkcja. 5 stopni regulacji jasności, 4 rodzaje celowników (punkt, krzyżyk). Długość 85, wysokość 55 mm,

Kolimator karabinowy red/green dot PCS

Istotną zaletą tego kolimatora jest bezpośredni montaż do szyny bez potrzeby używania dodatkowych mechanizmów montażowych. Kropka celownicza ma 5-stopniową regulację jasności, a sama plamka – regulowana w poziomie i pionie – jest dość jasna. Ciężki – waży 340 gram, ale dla wielu zuchów ASG niekiedy im ciężej, tym lepiej.

Wyposażenie komandosów SAS wynosi ok. 45-50 kg, co oczywiście nie musi być punktem odniesienia, bo ASG to nie siłownia. Jednak dla tych, którzy chcą w jak największym stopniu odzwierciedlić rzeczywiste warunki, może mieć znaczenie.