2023-06-06

ASG – sport w innym wydaniu

W trakcie zapozwania się z artykułem dowiesz się, czym jest ASG. Zapoznasz się również z szeregiem informacji na temat dostępnych rodzajów replik prawdziwych broni. Air Soft Gen to powiem jedyna w swoim rodzaju dyscyplina sportu. Swoją popularność zyskała jako alternatywa dla znanego od dziesiątek lat paintballu. Różnicą jest jednak fakt, że w trakcie uprawiania ASG wykorzystywane są repliki, które pozostają odwzorowaniem dla prawdziwych broni. 

Air Soft Gun – czyli ASG i wybrane repliki 

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że wykorzystywane repliki palnej są zazwyczaj tworzone w skali 1:1. Istnieją co prawda produkty w postaci replik wykonanych w skali 1:3 lub innej, jednak pozostaje to rzadkością. Nabojem w tego typu sprzęcie pozostają najczęściej plastikowe kulki o średnicy 6 lub 8 mm. W niektórych sytuacjach w przypadku korzystania z repliki ASG, wykorzystuje się kulki metalowe. Niemniej jednak, są one nieczęsto używane przede wszystkim ze względu na znajomość ich właściwości balistycznych oraz dużą masę. Jeśli zatem wybieramy się na imprezę airsoftową musimy liczyć się z tym, że kulki metalowe będą zakazane. Naboje tego rodzaju nie cieszą się również rekomendacją wielu środowisk. Wykorzystywanie replik asg jest naprawdę szerokie. Jak się bowiem okazuje wielokrotnie pozostają one eksploatowane w trakcie wszelkiego rodzaju rozgrywek airsoftowych, treningów trupów paramilitarnych oraz ćwiczeń taktycznych. 

Jak działają repliki ASG? 

Zgodnie z prawem, jakie obowiązuje w Polsce – repliki ASG nie są bronią, lecz ich sposób działania pozostaje wręcz identyczny do broni pneumatycznej. Konieczne jest nadanie pędu kulce, które odbywa się za sprawą wykorzystywanego powietrza sprężonego lub gazu. W myśl prawa, jakie panuje w naszym kraju mimo tego, że wiele osób repliki ASG nazywa bronią, pozostają one jedynie urządzeniami do uprawiania sportu lub oddawaniu się pasji. Wszystko to ze względu na fakt, że energia, z jaką oddawany jest pocisk charakteryzuje się niewielkim natężeniem.